Obrazová kvalita v nových multiplexech

Obrazová kvalita v nových multiplexech

Vložil: Lukáš Dziadkowiec | 01. 08. 2016 | 09:40

Dobrý den,
je třeba si přiznat, že důvod přechodu na HEVC kodek a zrušení starých multiplexů nevychází z iniciativy diváků. Jediná iniciativa bylo lobování operátorů za další frekvence pro LTE a ochota ČTU tyto frekvence uvolnit a prodat za miliardy. Když pominu extrémní finanční zátěž na obyvatelstvo a taktéž ekologický dopad celé akce, kdy se vyhodí miliony starých televizí musím se ptát jestli divák pocítí zlepšení obrazové kvality ?
Kodek H.265 HEVC je natolik efektivní, že ve full-hd s rozumnou kvalitou dokáže mít stejný či nižší bitrate než MPEG-2 s SD rozlišením. Ruku na srdce, touha po co nejvetším zisku donutila provozovatele multiplexů je přeplnit SD programy v mizerné kvalitě, kdy viditělně kostičkují a artefaktují. Mnohdy je kvality subjektivně horší než byla u kvalitního analogu.
Tudíž ke konkrétnímu dotazu. Bude tato jednostranně vyvolaná akce kompenzována distribucí kanálů ve Full-HD v rozumné kvalitě ? Nebo se máme připravit na multiplex s 25ti kanály v SD a mizerné kvalitě jako doposud ?

S pozdravem,
Lukáš Dziadkowiec

RE: Obrazová kvalita v nových multiplexech

Vložil: Josef | 01. 08. 2016 | 12:58

Dobrý den,
nevím co Vám na toto mám odpovědět.

MPEG-2 je přes 20 let starý formát. Já jsem třeba nadšený z toho, že se přejde na HEVC (formát starý 2 roky). Tzn. máme tu rozdíl 18 let vývoje. S Vaším přístupem bychom dodnes chytali analog.

Bezdrátová komunikace je budoucnost. Pokud bychom \\\"vzduchem\\\" šetřili jako v době analogu nebo stylem MPEG-2, tak za chvíli nemáme volný ani jeden kanál. Smiřte se s tím, že to není žádná iniciativa operátorů, ale iniciativa světa a svět se prostě vyvíjí směrem k bezdrátovým technologiím... Vzduch máme jen jeden a když si ho něčím nenažraným zarušíme, tak nemůžeme spouštět další nové technologie.

Jaký bude obsah multiplexů v roce 2021 se můžete zeptat maximálně kartáře. Nikdo jiný to na celé planetě neví... Každopádně \\\"mizerný\\\" HEVC obraz je pro oko přijatelnější než \\\"mizerný\\\" MPEG-2 obraz. Tím vás mohu uklidnit...

RE: Obrazová kvalita v nových multiplexech

Vložil: Lukáš Dziadkowiec | 01. 08. 2016 | 13:20

Dobrý den,
Vaše odpověď vychází z pozice koordinátora či alespoň informované osoby ? Já jsem si naprosto vědom výhod kodeku h.265 HEVC, sám jej již preferuji pro vlastní potřebu. Nemám ani problém investovat za 2-3 roky do nové televize. Má Samsung šestková řada roku 2013 za 30 tisíc ještě h.265 neumí. Pouze jsem se snažil trochu argesivnějším tónem vypíchnout, že je tu nebezpečí, aby to všechno dopadlo tak nějak po česku. Když se zavádělo DVB-T tak poměrně pozdě a již tehdy tu byla možnost zavést h.264, penetrace přijímačů byla tehdy minimální a ČTU se rozhodlo pro vousatý kodek MPEG-2. Dnes když se mluví o zásadním technologickém skodu je logické se ptát jestli půjde jen o to dát do multiplexu 30 kanálů v SD rozlišení anebo se můžeme těšit na WOW efekt a čekat velkou část HD. Má otázka nebyla trollovací, měla \\\"nakopnout\\\" lidi, kteří jsou vyloženě proti této akci, protože pro ně znamená finanční zátěž a třeba si uvědomí, že by se v roce 2021 mohli dožadovat lepšího rozlišení než SD.
Pokud odběhnu od technických otázek, prošly médiemi otázky zdali by stát v tomto případě neměl přispívat na set-top boxy. Mnohem lepší odpovědí by bylo nastavit této službě o řád lepší technické parametry, tak aby lidé změnu pocítili a byli za ni rádi.

RE: Obrazová kvalita v nových multiplexech

Vložil: Josef | 01. 08. 2016 | 15:06

Dobrý den,
jsem běžný občan, který se pouze zajímá o dannou problematiku.

Nikdo doopravdy neví kdo a co bude v roce 2021 vysílat... Každopádně pozor na to, že rok 2021 je mezní termín KOMPLETNÍHO vypnutí DVB-T. Tzn. v některých oblastech bude vypínání nejspíše dříve.

I nyní jsou lidé co si na digitál stěžují a říkají \"zlatý analog\". I obraz v UHD by jim nebyl málo. Protože by měly stejně špatně udělané rozvody antény a kostičkoval by se jim.

RE: Obrazová kvalita v nových multiplexech

Vložil: Ftelf | 05. 08. 2016 | 16:07

Tak nova i prima se jiz odkopaly, hd jedine za poplatek. Takze bude stejny model jako ve francii. Tak nejak se to cekalo, byla zde jen minimalni nadeje, ze by to mohlo byt jinak.

RE: Obrazová kvalita v nových multiplexech

Vložil: Ftelf | 05. 08. 2016 | 16:07

Tak nova i prima se jiz odkopaly, hd jedine za poplatek. Takze bude stejny model jako ve francii. Tak nejak se to cekalo, byla zde jen minimalni nadeje, ze by to mohlo byt jinak.

Není odpověď jasná nebo máte doplňující dotazy?
Často kladené dotazy nebo Otázky a odpovědi
Sdílet na Facebook.com
Poslední aktualizace: 2. 4. 2021 9:50:42
© 2004 - 2024 Ing. Josef Vrba | Kontaktní údaje