Kojál a kolísavý příjem dvb-t2

Kojál a kolísavý příjem dvb-t2

Vložil: Petr | 01. 11. 2018 | 18:57

Dobrý den, chci se zeptat, kde je problém. Mám set-top box Telesystem TS6820 t2 HEVC Twin, anténu Televes DAT BOSS TFORCE LTE, který má filtr LTE. V této sestavě mi dvb-t běží jak víno se zapnutím zesilovače a dokonce i bez něj. Dvb-t2 kanály 26 a 28 mi až doposud (někdy zhruba před měsícem) běželo bez větších výpakdu signálu. Občas kvalita signálu malinko klesla, ale ne víc jak pod 70% . Nyní všechny multiplexy příjmané z Kojálu v dvbt-2 si ze mě dělají srandu. Chvíli jdou intenzita i kvalita signálu na 100%, pak kvalita kolísá nahoru a dolů, takže obraz se zvukem se už seká a nakonec to někdy vypadne na 0% jak intenzita tak i kvalita.
Bylo něco těď v nedávné době spuštěno navíc, co příjem ničí? Nebo může být ještě problém jinde? Nikdy s přijmem signálu problém nebyl a vyzkoušené to mám i na jiné anténě a na totožném set-top boxu. Problém stále stejný. Bydlím v lokalitě Olešnice na Moravě. Docela se obávám toho, jestli to takto bude fungovat natrvalo, tak z pořadů v televizi moc velký požitek mít nebudu.

RE: Kojál a kolísavý příjem dvb-t2

Vložil: Josef | 03. 11. 2018 | 18:52

Dobrý den,
vzhledem k tomu, jakou máte anténu jsem pochopil, že jste si ji instaloval svépomocí bez měřícího přístroje. Profesionálové takovéto antény obvykle neinstalují...

Příjem digitálního signálu není triviální záležitost, ač se tak může zdát. Do hry vstupuje řada proměnných, která je potřeba řešit na místě přímo u uživatele. Problém trápí hodně uživatelů právě proto, že mají antény instalované svépomocí a nevlastní měřicí přístroj, který stojí více než nová televize...

Každý přijímač má určité schopnosti a je schopný přijímat a bez problémů zpracovat signál v rozmezí 30-90 jednotek (nebudu zabíhat do detailů). Když pošlete slabší, a nebo naopak silnější signál, tak se začnou objevovat chyby zpracování signálu. Zjednodušeně začnou vypadávat části dat ze signálu. Projev na televizi je naprosto shodný u všech uživatelů. Při slabším výpadku se objeví kostičky. Při větším výpadku může obraz na chvíli vypadnout a po chvíli zase naskočit... Často se to děje i ve stejnou dobu. Přeci jen šíření signálu je jiné v noci a přes den... To samé platí i pro roční období... Jinak se šíří signál za jasného dnes a jinak se šíří signál při inverzi...

Často je otázka, proč DVB-T jde a DVB-T2 kostičkuje... Odpověď je opět jednoduchá... DVB-T vysílá vždy na jiném kanálu než DVB-T2. Samozřejmě i každý kanál je háklivý na něco jiného... Plechová hala odráží kanál 28 úplně jinak než kanál 48. Druhá věc je, že modulace signálu DVB-T2 je podstatně jemnější a vyžaduje "lépe" udělanou anténu... DVB-T přijímáte na těsně hraně (to nemáte šanci poznat), ale DVB-T2 už je za pomyslnou hranou.

Jinak do hry mohou vstupovat i další věci:
1) GSM vysílač v blízkém okolí
2) Plechová garáž nebo hala v blízkosti
3) Špatně odrušené zařízení (existují případy, kdy rušila nabíječka od mobilu, stará televize, pračka, když prala a plno dalšího)
4) Teoreticky může být i vadná televize, ale těch případů je minimum (cca 1 z 1000).

Mimochodem já bydlím cca 1 km od vysílače a na správné nastavení antény si zde vylámalo zuby několik profesionálů. Signál je zde tak silný, že se musí za anténou několikrát utlumit a následně použít speciální koaxiální kabel, aby sám kabel nefungoval jako anténa.

Tzn. doporučuji pozvat profesionálního anténáře, který proměří signál na místě a upraví váš anténní systém tak, aby fungoval bez problémů.

Není odpověď jasná nebo máte doplňující dotazy?
Často kladené dotazy nebo Otázky a odpovědi
Sdílet na Facebook.com
Poslední aktualizace: 2. 4. 2021 9:50:42
© 2004 - 2023 Ing. Josef Vrba | Kontaktní údaje