Kojál

Kojál

Vložil: Lal | 02. 11. 2018 | 17:27

Mám stejný problém s výpadky vysíláním z Kojálu a to ho mám za rohem- Jedovnice.
Trvá to, ale už hodně dlouho. Mám ještě satelit, tak nejede jen jedna tv, ale i tak je to špatné. Aspoň kdyby se dalo někde dohledat nějaké info, dotaz na České radiok. zústal bez odpovědi. 99% nemám chybu na zařízeních, zkoušeno jak na TV s DVB-T2, nové koaxy ... tak na Evolveo set top box, anténa síto
Budu vděčný za odpověď či vysvětlení.

RE: Kojál

Vložil: Josef | 03. 11. 2018 | 18:44

Dobrý den,
příjem digitálního signálu není triviální záležitost, ač se tak může zdát. Do hry vstupuje řada proměnných, která je potřeba řešit na místě přímo u uživatele. Problém trápí hodně uživatelů právě proto, že mají antény instalované svépomocí a nevlastní měřicí přístroj, který stojí více než nová televize...

To, že vidíte přímo na TV vysílač může být právě problém, proč máte špatný signál. Zdá se to jako hloupost, ale příliš silný signál je také problém. Každý přijímač má určité schopnosti a je schopný přijímat a bez problémů zpracovat signál v rozmezí 30-90 jednotek (nebudu zabíhat do detailů). Když pošlete slabší, a nebo naopak silnější signál, tak se začnou objevovat chyby zpracování signálu. Zjednodušeně začnou vypadávat části dat ze signálu. Projev na televizi je naprosto shodný u všech uživatelů. Při slabším výpadku se objeví kostičky. Při větším výpadku může obraz na chvíli vypadnout a po chvíli zase naskočit... Často se to děje i ve stejnou dobu. Přeci jen šíření signálu je jiné v noci a přes den... To samé platí i pro roční období... Jinak se šíří signál za jasného dnes a jinak se šíří signál při inverzi...

Často je otázka, proč DVB-T jde a DVB-T2 kostičkuje... Odpověď je opět jednoduchá... DVB-T vysílá vždy na jiném kanálu než DVB-T2. Samozřejmě i každý kanál je háklivý na něco jiného... Plechová hala odráží kanál 28 úplně jinak než kanál 48. Druhá věc je, že modulace signálu DVB-T2 je podstatně jemnější a vyžaduje "lépe" udělanou anténu... DVB-T přijímáte na těsně hraně (to nemáte šanci poznat), ale DVB-T2 už je za pomyslnou hranou.

Jinak do hry mohou vstupovat i další věci:
1) GSM vysílač v blízkém okolí
2) Plechová garáž nebo hala v blízkosti
3) Špatně odrušené zařízení (existují případy, kdy rušila nabíječka od mobilu, stará televize, pračka, když prala a plno dalšího)
4) Teoreticky může být i vadná televize, ale těch případů je minimum (cca 1 z 1000).

Mimochodem já bydlím cca 1 km od vysílače a na správné nastavení antény si zde vylámalo zuby několik profesionálů. Signál je zde tak silný, že se musí za anténou několikrát utlumit a následně použít speciální koaxiální kabel, aby sám kabel nefungoval jako anténa.

RE: Kojál

Vložil: Lal | 04. 11. 2018 | 16:42

Dobrý den,
jsem vám velice vděčný ani nevíte jak.
Opravdu se asi jednalo o problém s příliš silným signálem, po přestavbě vysílačů na Kojálu. Zkusil jsem to a funguje to.
Namontoval jsem starou anténu, kterou jsem kvůli špatnému příjmu dříve musel vyměnit za síto se zesilovačem, a je to paráda.
Vše funguje jak má, příjem i kvalita na 100%.
Ještě jednou moc děkuji za fundovanou odpověď.
S pozdravem
Láďa

Není odpověď jasná nebo máte doplňující dotazy?
Často kladené dotazy nebo Otázky a odpovědi
Sdílet na Facebook.com
Poslední aktualizace: 2. 4. 2021 9:50:42
© 2004 - 2023 Ing. Josef Vrba | Kontaktní údaje